شاخص قوزک بازویی یا ABI

 ABI 01

نگاه اجمالی
      تست شاخص قوزک پا-بازویی روشی سریع و ساده برای بررسی بیماری شریان محیطی (PAD) است. این بیماری زمانی رخ می دهد که شریان ها به علت باریک شدن، جریان خون را به بازوها و پاها کاهش دهند. PAD می تواند باعث درد پا در هنگام راه رفتن شود. PAD همچنین خطر حمله قلبی و سکته را افزایش می دهد. تست شاخص قوزک پا-بازویی، فشار خون اندازه گیری شده در قوزک پا را با فشار خون اندازه گیری شده در بازو مقایسه می کند. عدد شاخص قوزک پا-بازویی پایین می تواند نشان دهنده تنگی یا انسداد شریان های پا باشد. آزمایش شاخص قوزک پا و بازویی ممکن است قبل و بلافاصله بعد از راه رفتن روی تردمیل انجام شود. این تست شاخص ورزش قوزک پا-بازویی نامیده می شود. می تواند بفهمد که شریان ها در راه رفتن چقدر تنگ شده اند.

علت انجام این تست

آزمایش شاخص قوزک پا-بازویی برای بررسی بیماری های شریان های محیطی انجام می شود. این آزمایش ممکن است برای افرادی که در هنگام راه رفتن پا درد دارند مفید باشد. این آزمایش همچنین می تواند برای افرادی که عوامل خطر گرفتگی عروق را دارند نیز مفید باشد.

عوامل خطر برای گرفتگی شریان ها عبارتند از:

  • تاریخچه مصرف دخانیات
  • دیابت
  • فشار خون بالا
  • کلسترول بالا
  • محدود شدن جریان خون (آترواسکلروز) در سایر قسمت های بدن

مطالعات جدید نشان داده اند که انجام تست ABI می تواند در تعیین پروگنوز و پیش آگهی بیماری های قلب و عروق نقش داشته باشد.

            خطرات

              کاف فشار خون ممکن است باعث درد در بازو و پا در حین باد شدن شود. اما این ناراحتی موقتی است و با آزاد شدن هوا از کاف متوقف شود. انجام این تست خطری برای بیماران ندارد.

              آمادگی ها

            هیچ آمادگی خاصی برای آزمایش ABI لازم نیست. این آزمایش بدون درد و شبیه اندازه گیری فشار خون در یک ویزیت معمول پزشکی است. لباس گشاد و راحت بپوشید. این به ارائه دهنده ای که تست ABI را انجام می دهد اجازه می دهد تا به راحتی کاف فشار خون را روی مچ پا و بازو قرار دهد.

              روش انجام

              احتمالاً از شما خواسته می شود که 5 تا 30 دقیقه قبل از آزمایش استراحت کنید. به طور معمول، شما روی یک میز به پشت دراز می کشید. یک متخصص، فشار خون شما را در هر دو بازو و هر دو مچ پا اندازه گیری می کند. این کار با استفاده از یک کاف بادی و یک دستگاه سونوگرافی دستی که بر روی پوست فشار داده می شود، انجام می شود. این دستگاه از امواج صوتی برای تولید تصاویر استفاده می کند و اجازه می دهد تا نبض در شریان های مچ پا پس از تخلیه کاف شنیده شود. در کلینیک قلب و عروق پروفسور کجوری، این کار با استفاده از دستگاه های اتوماتیک انجام می شود که از دقت بالاتری برخوردارند. این آزمایش فقط چند دقیقه طول می کشد. هیچ احتیاط خاصی بعد از آن لازم نیست. پزشک شما نتیجه آزمایش شما را با شما در میان خواهد گذاشت.